1 i 2 maja w strefie Silver stadionu Legii odbył się międzynarodowy kongres SCIENCE4FOOTBALL, wyjątkowa okazja do poznania najnowszych trendów w dziedzinie motoryki, prewencji i regeneracji, dietetyki i psychologii. Organizatorem wydarzenia, które przyciągnęło ekspertów z całego świata, była Fundacja Legia Soccer Schools.

Kongres uroczyście zainaugurowali wiceminister Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller, prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki oraz pełnomocnik zarządu Legii Warszawa Tomasz Zahorski.

Ponad 160 uczestników wysłuchało multidyscyplinarnych prelekcji na temat roli danych statystycznych, monitorowania obciążeń treningowych, urazów mięśniowych, metodologii treningów, żywienia i suplementacji, prewencji kontuzji czy tworzenia profilu psychologicznego zawodnika. – Nauka pokazuje wiele rozwiązań i wspiera sport, który staje się coraz bardziej złożony. Na tej konferencji zobaczyliśmy, jak w praktyce można zastosować jej osiągnięcia – dodał wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller. – Dzięki takim inicjatywom jak SCIENCE4FOOTBALL widać, że polski sport i proces szkoleniowy się profesjonalizują. Trzeba stawiać na nowe technologie i umieć z nich skorzystać – przekonywał prezes Animucki. – Ideą kongresu jest promowanie wiedzy. Bardzo nam zależy, żeby się nią dzielić, dzięki czemu polski futbol będzie stawał się konkurencyjny w Europie. W tym celu zaprosiliśmy wielu znakomitych gości, od Australii po Stany Zjednoczone – dodał Tomasz Zahorski.

W gronie gwiazd i gości specjalnych kongresu znalazły się międzynarodowe autorytety i współpracownicy najlepszych klubów świata: dyrektor KINESPORT, wybitny fizjoterapeuta Arnaud Bruchard (w przeszłości m.in. PSG, Sevilla FC, Atletico Madryt), dr Tim Gabbett, który w trakcie swojej bogatej kariery pracował dla takich klubów jak FC Barcelona, Real Madryt i Manchester United, prof. Wolfgang Schollhorn z FSV Mainz i FC Barcelony, Diogo Ferreira, dietetyk mistrza Portugalii Benfiki SL oraz Frans Bosch, autor rewolucyjnego podejścia w zakresie treningu atletycznego.

Duże zainteresowanie na zakończenie pierwszego dnia wzbudził okrągły stół „Nowe Horyzonty”, moderowany przez znanego dziennikarza sportowego Przemysława Iwańczyka. Za stołem miejsca zajęli dyrektor techniczny Legii Ivan Kepciji, prezes Animucki, prof. Wolfgang Schollhorn i wicedyrektor Instytutu Sportu dr Piotr Żmijewski. Paneliści dyskutowali o wpływie technologii i danych na kształt współczesnego futbolu. – Technologia przenika sport. My jako klub potrzebujemy coraz więcej informacji z wielu obszarów, które pomogą nam dostać się do grona 40 najlepszych drużyn w Europie – mówił Kepcija. Prezes Animucki zwrócił uwagę, że Ekstraklasa jako organizator rozgrywek w coraz większym stopniu udostępnia parametry statystyczne kibicom i przybliża obserwatorom mecz na poziomie analitycznym. Prof. Schollhorn i Piotr Źmijewski zaprezentowali, co ich zdaniem w największym stopniu składa się na sukces. – Przez poznanie cech biologicznych i badania genetyczne możemy dokładnie wiedzieć, czego potrzebuje w procesie treningowym dany zawodnik – mówił polski naukowiec.

Drugiego dnia w rolę wykładowców wicelili się członkowskie sztabu Legii Warszawa: trener przygotowania fizycznego Kresimir Sos, lekarz I zespołu dr Maciej Tabiszewski, dietetyk Wojciech Zep, fizjoterapeuta Michał Trzaskoma (wcześniej swoją część miał inny z fizjoterapeutów piłkarskiego mistrza Polski, Marcin Bator) i psycholg dr Adriana Zagórska-Pachucka.

Kongres zakończyły cztery warsztaty praktyczne prowadzone przez Fransa Boscha („Dynamiczne systemy do praktycznego zastosowania w treningu i rehabilitacji”), fizjoterapeuty olimpijskiej reprezentacji USA i występej w MLS Atlanta United Carlosa Jimeneza („Prewencja najczęstszych urazów w piłce nożnej”), Łukasza Jeśnkiewicza z Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej („Praktyka Żywienia i Suplementacji) oraz Beaty Mieńkowskiej z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego („Regulacja poziomu napięcia, stresu i emocji dzięki zastosowaniu ćwiczeń TRE”).

Po „końcowym gwizdku” kongresu wykładowcy i część uczestników udała się na finał Pucharu Polski 2018 na PGE Narodowy, gdzie Legia Warszawa pokonała Arkę Gdynia.

Organizatorzy dziękują instytucjom i osobom, którzy objęli kongres patronatem honorowym: Ministrowi Sportu i Turystyki Witoldowi Bańce, Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosławowi Gowinowi, Ekstraklasie S.A. oraz Forum Polskiego Futbolu. Patronem generalnym konferencji był lider na rynku szkoleń z zakresu fizjoterapii sportowej KINESPORT, a status partnera oficjalnego uzyskali: Matmarco, WERON, Sonda Sports oraz magazyn „Asystent Trenera”. Szeregą gamę swoich usług partnerzy zaprezentowali na licznie odwiedzanych stoiskach.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.